Trojszyk ulec (Tribolium castaneum) i trojszyk gryzący (Tribolium confusum) to dwa gatunki chrząszczy z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae), które są powszechnie uznawane za szkodniki magazynowe. Występują one na całym świecie i są szczególnie problematyczne w przechowalniach zboża, młynach oraz magazynach produktów spożywczych.
Morfologia
Charakteryzują się chitynowym pancerzem i czerwono-brązowym ubarwieniem. Ciało mają wydłużone i spłaszczone o
długości ok. 3-5mm. Posiadają skrzydła, ale lata jedynie trojszyk gryzący i to niechętnie.
Biologia
Mogą żyć 335-450 dni, a samice składają w tym czasie do 450 jaj (1-13 dziennie). Z jaj wykluwają się larwy, które od razu zaczynają żerować tak jak dorosłe chrząszcze. Rozwój larw wzrasta wraz ze wzrostem wilgotności. Przepoczwarczenie następuje na pożywieniu. W ciepłych pomieszczeniach może rozwinąć się nawet 4-6 pokoleń trojszyków rocznie. Stanowią poważny problem, ponieważ wytwarzają spore straty i ubytki w przechowywanych produktach.
Występowanie
Szkodniki te występują zwłaszcza w magazynach zbożowych, wytwórniach pasz i młynach. Miejscem bytowania insektów są także pieczywo, orzechy, suszone owoce, przyprawy, zioła i wiele innych. W celu znalezienia pokarmu potrafią przegryźć papierowe, foliowe i bawełniane opakowania. Ich obecność powoduje ubytki masy, oraz pogorszenie jakości ziarna. Produkty są zanieczyszczone wydalinami oraz posiadają nieprzyjemny zapach spowodowany wydzielonym przez podrażnione trojszyki benzochinonem. W procesie ich pasożytnictwa dochodzi do zawilgocenia i zagrzewania się zbóż przez co warunki składowania są gorsze.
Skorzystaj z naszych usług, takich jak pest control, dokładne audyty DDD oraz audyty kontrolne pest control. Oferujemy również szkolenia DDD, w tym szkolenie podstawowe z zakresu DDD oraz zaawansowany kurs dla koordynatorów pest control, które pozwalają na skuteczne zarządzanie ochroną przed szkodnikami.