Szubak Smirnowa (Attagenus smirnovi)

Szubak Smirnowa (Attagenus smirnovi) to niewielki chrząszcz z rodziny skórnikowatych (Dermestidae), który stał się coraz bardziej powszechnym szkodnikiem w budynkach mieszkalnych, muzeach i magazynach. Larwy tego gatunku żywią się materiałami organicznymi pochodzenia zwierzęcego, takimi jak wełna, futro, pierze czy skóry, powodując znaczne uszkodzenia tkanin i eksponatów. Dorosłe osobniki często pojawiają się w pobliżu okien, przyciągane światłem.

Morfologia – Szubak Smirnowa

Długość ciała ok. 3-4 mm. Ubarwienie brązowe, brunatne, przy czym pokrywy są jaśniejsze od przedplecza i głowy. Na pokrywach widoczne złocisto-żółte owłosienie. Potrafi latać.

Biologia – Szubak Smirnowa

Najlepiej rozwijają się w temperaturze ok. 24°C. Samica składa średnio 50 jaj. Wylęgłe z jaj larwy osiągają 8 mm długości i są koloru złoto-brązowego. Na końcu ciała posiadają charakterystyczny pęk włosów. Pożywienie larw stanowią substancje organiczne tj. nasiona, suszone rośliny, produkty pochodzenia zwierzęcego. Z larw w przeciągu 6-18 miesięcy powstają osobniki dorosłe. Długość ich życia to zaledwie kilka tygodni.

Występowanie Szubaka Smirnowa

Ma pochodzenie afrykańskie. Popularny także w Europie i Azji. Najczęściej spotykany w okresie wiosennym i letnim wewnątrz budynków. Zwabione światłem osadzają się na parapetach okien.

Jeśli szukasz profesjonalnych usług w zakresie pest control, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Oferujemy szczegółowe audyty DDD oraz audyty kontrolne pest control. Dodatkowo prowadzimy szkolenia DDD, takie jak szkolenie podstawowe z zakresu DDD i zaawansowany kurs dla koordynatorów pest control, które pomogą Ci w skutecznym zarządzaniu ochroną przed szkodnikami.


Skontaktuj się z nami


      Skontaktuj się z nami

      Wypełnij poniższy krótki formularz, a jeden z naszych ekspertów niezwłocznie skontaktuje się z Tobą. Wszystkie pola są wymagane, chyba że zaznaczono je jako opcjonalne.