Spichrzel surynamski

Spichrzel surynamski (Oryzaephilus surinamensis) to niewielki chrząszcz, znany jako jeden z najczęściej występujących szkodników magazynowych. Żywi się różnorodnymi produktami spożywczymi, takimi jak zboża, mąka, orzechy, suszone owoce czy karmy dla zwierząt.

Morfologia

Owad o długości 3mm. Ciało koloru brunatnego z jasnymi szczecinkami jest spłaszczone i podłużne. Cechę charakterystyczną stanowi przedplecze, które posiada 6 ząbków po każdej ze stron oraz 3 podłużne wyżłobienia. Pokrywy skrzydłowe na końcu zaokrąglone. Nie lata.

Biologia

Żywi się ziarnem zbóż, ziołami, suszonymi owocami, orzechami, wyrobami cukierniczymi, ryżem, wyrządzając przy tym znaczne szkody i straty. Samica składa jaja (może złożyć do 300 jaj) bezpośrednio na produkty.Wylęgłe larwy są koloru żółto-białego, głowa koloru brązowego, 6 odnóży. Poczwarka ma ciało zakończone widelcowato. Szybkość rozwoju zależna jest od temperatury, wilgotności i rodzaju przyjmowanego pożywienia. W warunkach optymalnych (ok. 30°C i 70-80% wilgotności) rozwój trwa 22-24 dni. W ciągu roku rozwijają się średnio 2 pokolenia. Jest odporny na niskie temperatury.

Występowanie

Jest gatunkiem kosmopolitycznym. Spotykany w zamkniętych pomieszczeniach: magazynach, silosach, spichrzach, składach zbożowych. Występuje zazwyczaj pojedynczo.

Jeśli szukasz profesjonalnych usług w zakresie pest control, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Oferujemy szczegółowe audyty DDD oraz audyty kontrolne pest control. Dodatkowo prowadzimy szkolenia DDD, takie jak szkolenie podstawowe z zakresu DDD i zaawansowany kurs dla koordynatorów pest control, które pomogą Ci w skutecznym zarządzaniu ochroną przed szkodnikami.


Skontaktuj się z nami


      Skontaktuj się z nami

      Wypełnij poniższy krótki formularz, a jeden z naszych ekspertów niezwłocznie skontaktuje się z Tobą. Wszystkie pola są wymagane, chyba że zaznaczono je jako opcjonalne.