Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to niewielki, bezskrzydły owad pasożytniczy, żywiący się krwią ludzi i zwierząt. Najczęściej ukrywa się w szczelinach mebli, materacach i tapicerce, a żeruje głównie nocą. Jej obecność może powodować swędzące ukąszenia, reakcje alergiczne oraz dyskomfort psychiczny.
Morfologia – Pluskwa domowa
Owad wielkości sięgającej 65 mm. Samce mniejsze od samic. Ubarwienie przedplecza jasnobrązowe z dużą czarną plamą, a tułowia brązowo-czarne. Posiada długie nogi z kolcami, dzięki którym potrafi szybko się przemieszczać. Mimo dużych skrzydeł nie potrafi latać.
Biologia – Pluskwa domowa
Zwykle samica składa jaja w okresie marzec-czerwiec, w kolorze mlecznobiałym wiosną (2-12 jaj dziennie). Rozwój jaj w temp. pokojowej trwa 1-2 miesięcy, w wysokiej temperaturze rozwijają się szybciej. Z jaj po 8 dniach wykluwa się larwa. Odżywia się krwią ssaków po czym zmieniają zabarwienie na czerwone. Wysysają krew co kilka dni, lecz są w stanie przeżyć bez pokarmu nawet kilka miesięcy.
Występowanie pluskwy domowej
Jest aktywna nocą, unika światła. Egzystują w otoczeniu ludzkim. Płaski kształt ciała pozwala im na swobodne ukrycie się w pęknięciach i szczelinach ścian, pod ramami obrazów i pod tapetami. Miejsca, które często oblegają to także szpary łóżek, tapczanów, meble, żaluzje, krawędzie dywanów, listwy z przewodami elektrycznymi.
Jeśli szukasz profesjonalnych usług w zakresie pest control, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Oferujemy szczegółowe audyty DDD oraz audyty kontrolne pest control. Dodatkowo prowadzimy szkolenia DDD, takie jak szkolenie podstawowe z zakresu DDD i zaawansowany kurs dla koordynatorów pest control, które pomogą Ci w skutecznym zarządzaniu ochroną przed szkodnikami.