Plujka pospolita (Calliphora vicina) to duża mucha z rodziny plujkowatych (Calliphoridae), często spotykana w pobliżu siedlisk ludzkich. Charakteryzuje się metalicznie niebieskim odwłokiem i głośnym brzęczeniem w locie. Składa jaja na rozkładającej się materii organicznej, takich jak padlina czy odpady spożywcze, co czyni ją potencjalnym wektorem patogenów.
Morfologia – Plujka pospolita
Bardzo pospolity owad o silnie owłosionym ciele, długości 10-11mm i kolorze metaliczno – niebiesko – szarym. Posiada przezroczyste skrzydła, a na głowie czerwonawe oczy.
Biologia – Plujka pospolita
Czas rozwoju plujki pospolitej uzależniony jest od warunków atmosferycznych – temperatura 27°C sprzyja rozwojowi. Samica składa do 300 jaj na mięsie lub w odchodach. Larwy wychodzą z jaj po ok. 24 godzinach i przechodzą 3 stadia larwalne. Rozwijają się w ciągu kilku dni (3-4), a następnie w odpowiednim miejscu się przepoczwarzają. Długość życia dojrzałej muchy wynosi ok. 11dni. Osobniki dorosłe żywią się pyłkiem kwiatów i nektarem. Larwy natomiast zjadają padlinę i odchody, a także inną materię organiczną w stanie rozkładu. Mucha ta przenosi wiele chorób wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych.
Występowanie plujki pospolitej
Jest aktywna nocą, unika światła. Egzystują w otoczeniu ludzkim. Płaski kształt ciała pozwala im na swobodne ukrycie się w pęknięciach i szczelinach ścian, pod ramami obrazów i pod tapetami. Miejsca, które często oblegają to także szpary łóżek, tapczanów, meble, żaluzje, krawędzie dywanów, listwy z przewodami elektrycznymi.
Jeśli szukasz profesjonalnych usług w zakresie pest control, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Oferujemy szczegółowe audyty DDD oraz audyty kontrolne pest control. Dodatkowo prowadzimy szkolenia DDD, takie jak szkolenie podstawowe z zakresu DDD i zaawansowany kurs dla koordynatorów pest control, które pomogą Ci w skutecznym zarządzaniu ochroną przed szkodnikami.