Pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus) to chrząszcz z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae), znany przede wszystkim jako szkodnik w hodowlach drobiu oraz w magazynach paszowych. Jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie i dobrze przystosowany do życia w wilgotnych, ciepłych warunkach.
Morfologia
Chrząszcz o wielkości 5,5-8mm i spłaszczonym, wydłużonym ciele. Samce są nieco większe od samic. Ubarwienie czarne bądź kasztanowe, lśniące (stąd nazwa), od spodu jaśniejsze – bordowe. Bordowe też są czułki na niewielkiej głowie, które rozszerzają się ku końcowi. Na szerokich pokrywach widoczne są wyraźnie podłużne żeberka. Lata niechętnie.
Biologia
Żeruje na spleśniałych, wilgotnych produktach: ziarnie, zbożu, pieczywie, paszy. Jedzą też chętnie warzywa i owoce oraz chleb i mięso. Samica składa lepkie jaja prosto na materiały, na których rozwijają się wylęgłe larwy. Te są koloru żółto-czarnego, posiadają 3 pary odnóży i krótkie czułki. Są bardzo ruchliwe. Optymalne warunki do ich rozwoju to 32°C i 95% wilgotności. Wówczas rozwój jednego pokolenia trwa mniej niż 7 tygodni.
Występowanie
Jest kosmopolityczny. Najczęściej spotykany w zamkniętych pomieszczeniach takich jak magazyny, czy zwierzęce fermy. Zdarza się, choć rzadziej, że występuje na otwartych terenach w pleśniejących cząstkach roślinnych, pod korą martwych drzew.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, takich jak pest control, kompleksowe audyty DDD i audyty kontrolne pest control. Oferujemy także różnorodne szkolenia DDD, w tym szkolenie podstawowe z zakresu DDD oraz kurs dla koordynatorów pest control, które pozwolą na skuteczne nadzorowanie procesów ochrony przed szkodnikami.