Owad o wielkości 1-6 mm i bocznie spłaszczonym, segmentowanym,brązowo ubarwionym ciele. Pokrywa je twardy oskórek z ząbkami skierowanymi do tyłu. Posiada bardzo małą głowę i silnie rozwinięte odnóża, dzięki którym daleko skacze. Żywi się za pomocą kłująco-ssącego aparatu gębowego. Nie lata.
Pchła – biologia
Pchły przechodzą rozwój z przeobrażeniem zupełnym. Cykl rozwojowy od jaja do osobnika dorosłego jest zależny od temperatury i trwa ok. 2-3 tygodnie. W przypadku niskich temperatur może być zahamowany. Samica w ciągu dnia składa blisko 20 jaj (małych, białych i perłowych) bezpośrednio na żywicielu lub w jego otoczeniu. Po kilku dniach pojawiają się beznogie larwy – jedzą złuszczony naskórek lub odchody pcheł, nie żerują na żywicielu. Larwy linieją i przekształcają się w poczwarkę otoczoną kokonem. To stadium może trwać nawet 1 rok. Osobniki dorosłe żywią się krwią i na żywicielu żyją ok. 1-3 tygodnia, poza nim kilka dni. Pchły są nosicielami zarazków chorobotwórczych.
Występowanie
Występują powszechnie prawie na całej kuli ziemskiej. Osobniki dorosłe przebywają na żywicielu lub w jego bliskim
otoczeniu – w budach psów, w norach gryzoni, a także blisko ludzi. Wybiera miejsca wilgotne, gdzie są drewniane podłoga
i niski stan higieniczny. Jaja, larwy i poczwarki znajdują się w szczelinach podłóg, na dywanach. Aktywne przez cały rok.
Jeśli szukasz profesjonalnych usług w zakresie pest control, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Oferujemy szczegółowe audyty DDD oraz audyty kontrolne pest control. Dodatkowo prowadzimy szkolenia DDD, takie jak szkolenie podstawowe z zakresu DDD i zaawansowany kurs dla koordynatorów pest control, które pomogą Ci w skutecznym zarządzaniu ochroną przed szkodnikami.