Mklik mączny

Mklik mączny, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niegroźny, potrafi wyrządzić ogromne szkody w naszych kuchniach i magazynach. Ten mały szkodnik, znany jako Ephestia kuehniella, należy do rodziny omacnicowatych i z powodzeniem żeruje na produktach mącznych, zbożach oraz suszonych owocach.

Morfologia

Motyl wielkości ok. 15 mm. Przednie skrzydła koloru szarego z widocznymi ciemniejszymi, ułożonymi poprzecznie, zygzakowatymi liniami. Tylne skrzydła są jaśniejsze. Rozpiętość skrzydeł – do 25 mm.

Biologia

Samica składa do 300 jaj bezpośrednio do pokarmu. Z jaj wylęgają się brudnobiałe larwy, z brązowymi punkcikami u podstawy włosków. Ich stadium jest uzależnione od temperatury i wilgotności (optymalna temperatura dla rozwoju larw to 26-30°C, a wilgotność 40-60%) i może trwać 29 – 128 dni. Larwy przepoczwarzają się w ciemnych, trudno dostępnych miejscach, a ich kokony, zbudowane z resztek pokarmu oraz przędzy, są twarde i dość trudne do zniszczenia. W ciągu roku rozwija się 2-6 pokoleń. Żywią się mąką, kaszą, płatkami, ziarnami zbóż, orzechami, migdałami, pieczywem.

Występowanie

Gatunek kosmopolityczny. Występuje w młynach, przechowalniach, piekarniach, w mieszkaniach.

Oferujemy szeroki zakres usług, w tym profesjonalny pest control, szczegółowe audyty DDD oraz audyty kontrolne pest control. Zapraszamy także na nasze szkolenia DDD, w tym szkolenie podstawowe z zakresu DDD oraz specjalistyczny kurs dla koordynatorów pest control, które wspierają w skutecznym zarządzaniu ochroną przed szkodnikami.


Skontaktuj się z nami


      Skontaktuj się z nami

      Wypełnij poniższy krótki formularz, a jeden z naszych ekspertów niezwłocznie skontaktuje się z Tobą. Wszystkie pola są wymagane, chyba że zaznaczono je jako opcjonalne.