Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) to chrząszcz z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae). W stadium larwalnym, nazywany „żółtym robakiem mącznym”, żeruje na mące, zbożach, otrębach i innych produktach zbożowych, co może powodować straty w magazynach i młynach.
Morfologia
Długość ciała to 12-16mm. Tułów koloru ciemnobrązowego lub czarnego, a głowa, odnóża i czułki jaśniejsze. Posiada skrzydła, dzięki którym chętnie lata po zmroku. Na ciele widoczne są dobre punkty i fałdki. Przedplecze ma kształt prostokątny po bokach lekko zaokrąglone i węższe. Czułki krótkie, nie zakończone buławką
Biologia
Samica składa jaja w ilości 200, najczęściej w maju-czerwcu. Wylęgłe z jaj larwy są żółte, błyszczące i gładkie, z czasem
brązowieją oraz osiągają długość do 58 mm. Rozwój jednego pokolenia trwa 9-22 miesięcy. Długość życia dorosłych
osobników wynosi 2,5 miesiąca. Postacie dorosłe żywią się podobnie jak larwy – ziarnami zbóż i ich przetworami. Zjadają
także produkty roślinne oraz surowe mięso. Są odporne na działanie niskich temperatur.
Występowanie
Pospolity niemal na całym świecie. Występuje najczęściej w młynach, piekarniach, magazynach, sklepach oraz rzadziej na otwartym terenie: w gniazdach ptaków i pod korą drzew. Do wnętrza obiektów wabi go oświetlenie.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie pest control, skorzystania z profesjonalnego audytu DDD lub audytu kontrolnego pest control, a także udziału w naszych szkoleniach DDD. Polecamy również szkolenie podstawowe z zakresu DDD oraz kurs dla koordynatorów pest control, które pomogą w skutecznym zarządzaniu procesami ochrony przed szkodnikami.