Ćmianki (Psychoda), zwane też muchówkami kanalizacyjnymi, to drobne owady z rodziny Psychodidae, przypominające miniaturowe ćmy. Często występują w wilgotnych miejscach, takich jak łazienki, odpływy i kanalizacja, gdzie rozwijają się ich larwy. Choć nie są groźne dla zdrowia, ich obecność bywa uciążliwa
Morfologia – Ćmianki psychoda
Drobne owady długości 1-4 mm o jasnobrązowym lub brązowych ciele z widocznym owłosieniem. Posiadają aparat gębowy ssąco-liżący.
Biologia – Ćmianki psychoda
Rozwój od jaja do osobnika dorosłego trwa 4-6 tygodni. Larwy odżywiają się m.in. odpadkami kuchennymi. Większość ćmianek żywi się krwią zwierząt oraz ludzi. Mogą być nosicielami różnych chorób. Latanie nie jest ich mocną stroną, a największą aktywność wykazują nocą.
Występowanie Ćmianki psychoda
Przystosowane do występowania w różnorodnych miejscach. Osiedlają się zazwyczaj w okolicach terenów wilgotnych- rzek, rowów, rynien. Spotykane także w pobliżu nieczystości w zewnętrznych toaletach czy rur odpływowych.w, meble, żaluzje, krawędzie dywanów, listwy z przewodami elektrycznymi.
Jeśli szukasz profesjonalnych usług w zakresie pest control, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Oferujemy szczegółowe audyty DDD oraz audyty kontrolne pest control. Dodatkowo prowadzimy szkolenia DDD, takie jak szkolenie podstawowe z zakresu DDD i zaawansowany kurs dla koordynatorów pest control, które pomogą Ci w skutecznym zarządzaniu ochroną przed szkodnikami.